Ciąża to nie celibat

seks fot. Fotolia
Ciąża nie musi być okresem seksualnej abstynencji. Większość ciężarnych kobiet odczuwa pożądanie prawie do samego porodu. Mimo że seks w ciąży nie zawsze jest równie satysfakcjonujący jak ten przed ciążą czy po niej, nie powinno to oznaczać rezygnacji z intymności i potrzeby bliskości fizycznej.
/ 18.11.2011 13:24
seks fot. Fotolia

Wahadłowe libido

Życie seksualne podlega przekonaniom o własnej seksualności i zmianom emocjonalnym, psychicznym i społecznym. Ponadto stosunek partnera do ciąży i świadomość bycia rodzicem, poczucie atrakcyjności, normy kulturowe, czynniki ekonomiczne są także nie bez znaczenia w okresie ciąży. Masters i Johnson, którzy jako pierwsi w 1966 r. podjęli temat seksualności kobiet w ciąży, uważali, że intensywność życia intymnego i płynącej z niego satysfakcji zmniejsza się w pierwszym trymestrze ciąży, wzrasta w drugim i gwałtownie spada w trzecim trymestrze.

Seks – samo zło?

W kolejnych latach pojawiały się opinie, że pożądanie płciowe zmniejsza się w czasie trwania całej ciąży, a ciąża jest równoznaczna ze zmniejszeniem doznań seksualnych i intensywności odczuwania orgazmu. Zadawano sobie pytanie, czy stosunek płciowy powoduje skurcze macicy, jakim rodzajem infekcji może skutkować i jakie czynniki wpływają na seksualność ciężarnych kobiet. Istniało przekonanie, że współżycie szkodzi ciąży, może stać się przyczyną zakażenia rozwijającego się płodu, a orgazm i obecne w nasieniu prostaglandyny mogą spowodować przedwczesny poród.

Seks w ciąży mniej satysfakcjonujący?

Opinie o odczuwaniu słabszego pożądania w ciąży potwierdziły się w kolejnych obserwacjach. Niektóre kobiety utrzymują stosunki płciowe w okresie ciąży pomimo braku pragnień zmysłowych, satysfakcji i orgazmu, aby zachować intymność z własnym mężem. Inne niechętnie akceptują lub odmawiają zbliżeniom płciowych w miarę trwania ciąży. Kobiety ciężarne rzadziej niż ich partnerzy inicjują współżycie, którego czas trwania jest zwykle krótszy niż w okresie prekoncepcyjnym, co tłumaczy się obawą przed zrobieniem krzywdy dziecku, sobie lub wywołaniem porodu przed terminem.

Dowiedz się więcej: Seks w ciąży - w jakiej pozycji?

Nie tylko orgazm

Dobre relacje z partnerem, bliska więź małżeńska, odczucie szczęścia z powodu zajścia w ciążę, wzajemna czułość i serdeczność partnerów ułatwiają uzyskanie satysfakcji seksualnej. Składa się na nią częstość zbliżeń, osiągnięcie orgazmu, zaspokojenie potrzeb seksualnych i szczęście małżeńskie. Wzmaga to poczucie własnej wartości i atrakcyjności kobiety, owocując dalszym udanym życiem płciowym i przeżywaniem satysfakcjonujących orgazmów. Kobiety ciężarne i ich partnerzy często niepotrzebnie za bardzo koncentrują się na uzyskaniu podczas stosunku płciowego orgazmu. W konsekwencji osłabia to reakcje seksualne, powoduje poczucie winy, irytację, niezadowolenie i spadek wrażeń seksualnych.

Seks w ciąży – zupełnie naturalny

Zmiany w ciele brzemiennej kobiety są ważnymi czynnikami wpływającymi na jej seksualność i postrzeganie ciąży. Zachodzące zmiany mogą wywołać u kobiety dumę, ale również przyczynić się do tego, że poczuje się ona mniej atrakcyjna. Obojętny stosunek partnera pogłębia te obawy. Ciężarną kobietę dodatkowo dręczy niepokój związany ze zdrowiem nienarodzonego dziecka i własnym wizerunkiem. Chociaż nawilżenie pochwy, zgodnie z fizjologią, zwiększa się w okresie ciąży, przyczyny emocjonalne i psychiczne mogą prowadzić do bolesnych stosunków, na które w końcowym okresie ciąży skarży się ponad 40% kobiet. Zmniejsza się również w tym okresie częstość odczuwanych orgazmów. Większość kobiet jednak uważa, że pomimo osłabienia funkcji i doznań seksualnych, aktywne życie płciowe w okresie ciąży jest czymś naturalnym.

Polecamy: Seks w ciąży – kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Fragment pochodzi z książki "Tajemniczy świat kobiecego orgazmu" pod redakcją Zygmunta Zdrojewicza (Wydawnictwo Continuo, 2009). Publikacja za zgodą wydawcy.

Tagi: ciąża, seks

Redakcja poleca

REKLAMA