Czym jest przewlekła niewydolność żylna?

Czym jest przewlekła niewydolność żylna?
Przewlekła niewydolność żylna to problem bardzo rozpowszechniony, szczególnie wśród kobiet. Najczęściej ujawnia się pod postacią żylaków kończyn dolnych. Dowiedz się, czym jest spowodowana niewydolność żylna i jak ją leczyć.
/ 10.11.2010 10:33
Czym jest przewlekła niewydolność żylna?

Definicja

Jest to stan, w którym na skutek długotrwałego zastoju krwi w żyłach spowodowanego wstecznym przepływem krwi lub zwężeniem a nawet zamknięciem żyły, dochodzi do występowania objawów klinicznych.

Występowanie

W Polsce aż ok. 50% kobiet cierpi z powodu żylaków o różnym stopniu nasilenia. Częstość występowania znacząco wzrasta wraz z wiekiem. Nie bez znaczenia jest także predyspozycja genetyczna. Żylaki częściej pojawiają się u kobiet, które przebyły ciążę – częstość występowania wzrasta wraz z liczbą ciąż.

Ryzyko wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej zwiększa się w przypadku długotrwałej pracy w pozycji stojącej lub siedzącej, a także u kobiet otyłych. Nie bez znaczenia pozostaje również stosowanie doustnych leków antykoncepcyjnych. Bezpośrednią przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej jest nadciśnienie w układzie żylnym spowodowane wadliwymi zastawkami w żyłach co umożliwia cofanie się krwi lub niedrożność lub zwężenie żyły spowodowane zakrzepicą bądź też uciskiem na naczynie.

Objawy

Początkowym objawem niewydolności żylnej jest uczucie tzw. „ciężkich nóg”, które mija po odpoczynku z kończynami uniesionymi do góry. W początkowym okresie choroby żyły są widoczne jako bladoniebieskie nitki prześwitujące pod skórą. Z czasem żylaki stają się coraz większe i szersze, są nie tylko dobrze widoczne, lecz także wyczuwalne jako zgrubienia wzdłuż przebiegu naczynia. Mogą się także pojawić bolesne kurcze łydek, szczególnie w nocy, a także obrzęki. Z czasem pojawiają się przebarwienia na skórze, a potem zaniki skóry. Nieleczone przewlekła niewydolność żylna prowadzi do powstania bolesnych, trudno gojących się owrzodzeń.

Diagnostyka

Do rozpoznania choroby często wystarczą tylko charakterystyczne objawy kliniczne, czasami dodatkowo wykonuje się usg żył kończyn dolnych, zwłaszcza w celu wykluczenia jako przyczyny zakrzepicy.

Czytaj też: Częste omdlenia - czy mogą być groźne?

Leczenie

W leczeniu kluczową rolę dogrywa zmiana trybu życia oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Stosuje się także terapię uciskową pod postacią specjalnych opasek, pończoch albo masaży. Czasami stosuje się leczenie farmakologiczne, jednak jego skuteczność budzi wiele kontrowersji. Jeśli choroba jest zaawansowana, często istnieje konieczność leczenia inwazyjnego.

Żylaki to nie tylko problem estetyczny – to poważna choroba żył. Nie można ich bagatelizować, gdyż nieleczone mogą być przyczyną powikłań. Osoby szczególnie narażone na powstanie żylaków, powinny profilaktycznie nosić pończochy uciskowe. 

Czytaj też: Uważaj na osteoporozę po menopauzie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA