Fitness wyczynowy – gdy sport jest pasją

Fitness gimnastyczny i fitness sylwetkowy to dyscypliny sportowe, w których zawodniczki oceniane są pod kątem harmonijnej sylwetki, masy mięśniowej, umiejętności gimnastycznych i akrobatycznych /fot. Fotolia fot. Fotolia
Fitness to dla niektórych sposób na życie, aktywne spędzanie czasu wolnego, praca nad własnym samopoczuciem psychicznym i fizycznym, a także pasja. Fitness to nie tylko ćwiczenia w klubach sportowych, ale też dyscypliny takie jak fitness gimnastyczny i sylwetkowy. Wywodzą się one z fitnessu wyczynowego, usytuowanego między kulturystyką, gimnastyką, tańcem i konkursami piękności.
/ 09.09.2011 11:32
Fitness gimnastyczny i fitness sylwetkowy to dyscypliny sportowe, w których zawodniczki oceniane są pod kątem harmonijnej sylwetki, masy mięśniowej, umiejętności gimnastycznych i akrobatycznych /fot. Fotolia fot. Fotolia

Życie w stylu fit

Fitness, początkowo identyfikowany ze słowem aerobik, jest obecnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną. Szeroko rozumiane pojęcie fitness jest sposobem na życie, aktywnym spędzaniem czasu wolnego, a także zmierzaniem do poprawy własnego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Zwiększone zainteresowanie dziedzinami związanymi z fitness oraz dążenie do utrzymania ciała w jak najlepszej kondycji fizycznej jest przejawem znacznego wydłużenia się życia współczesnego człowieka. Dynamicznie rozwijający się nurt fitness został już zdefiniowany przez specjalistów wychowania fizycznego i sportu. Fit – moda na bycie zdrowym, sprawnym, to po prostu dążenie do uzyskania szczytowej formy, poprzez odpowiednio dobrany trening.

Gimnastyka, akrobatyka, taniec

Fitness to również dyscyplina sportowa, wcześniej będąca jedynie konkurencją wśród kategorii kulturystycznych. Fitness usytuowane pomiędzy kulturystyką, gimnastyką, tańcem i konkursami piękności, wciąż musi pilnować swojej odrębności.

Zawody fitness organizowane pod nazwami różnych federacji czy związków, rozgrywane są od wielu lat. W Polsce pierwszymi zawodami fitness były Otwarte Mistrzostwa Okręgu Bydgoskiego, które odbyły się w 1996 roku. W 2003 roku fitness został podzielony na gimnastyczny i sylwetkowy.

Przeczytaj: Trening aerobowy – popraw kondycję

Fitness gimnastyczny

 W fitness gimnastycznym z reguły startują zawodniczki, które wcześniej trenowały bądź miały styczność z akrobatyką, gimnastyką lub tańcem. Poziom tej konkurencji jest bardzo wysoki, dlatego rzadko można spotkać zawodniczki, które nie miały styczności z  tymi dyscyplinami.

Rywalizacja w tej konkurencji składa się z dwóch rund. Celem pierwszej rundy jest wytypowanie zawodniczki o najlepszych proporcjach ciała, sportowej odtłuszczonej sylwetce. Druga runda to prezentacja 90 sekundowego programu choreograficznego. Układ dowolny wykonywany jest przy podkładzie muzycznym, dowolnie wybranym przez zawodniczkę. Inwencja twórcza odgrywa w tej rundzie ogromna rolę. Możliwość zaprezentowania dowolnie zaprojektowanego kostiumu stwarza pole do popisu. W układzie dowolnym zawodniczki prezentują elementy akrobatyczno-taneczne. Aby przygotować się do rywalizacji w tej konkurencji najważniejsza jest dieta, jak również ćwiczenia siłowe, aerobowe, gibkościowe i taneczne.

Polecamy: Jaki trening będzie dla mnie odpowiedni?

Fitness sylwetkowy

Z kolei w fitness sylwetkowym oceniana jest jedynie sylwetka zawodniczek kostiumach dwuczęściowych i jednoczęściowych. Od zawodniczek w fitness sylwetkowym nie oczekuje się dużej masy mięśniowej, jednak ich sylwetki powinny być wszechstronnie i harmonijnie umięśnione. Taki sam trening siłowy, aerobowy jak i dieta stosowana jest w obydwu konkurencjach. Zawodniczki w fitness sylwetkowym nie wykonują jednak układu dowolnego w związku z czym stres związany ze startem w zawodach jest zdecydowanie mniejszy.

Redakcja poleca

REKLAMA