Hormonalna terapia zastępcza – fakty i mity

Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?/ fot. Fotolia
Mimo że hormonalna terapia zastępcza pozwala zminimalizować dyskomfort towarzyszący menopauzie, wciąż niewiele Polek decyduje się na leczenie. Obiegowe opinie, które nie mają medycznego uzasadnienia, zniechęcają Polki do podjęcia terapii – czytamy w „Gazecie Wyborczej” w artykule „Hormonalna terapia zastępcza”.
/ 08.06.2011 15:38
Jak wybrać odpowiedni ciśnieniomierz?/ fot. Fotolia

O rozpoczęciu terapii decyduje lekarz. Nie wszystkim paniom jest ona potrzebna, niektórym może nawet zaszkodzić – zwłaszcza kobietom cierpiącym na choroby serca i układu krążenia oraz nowotwory. 

Leczenie polega na uzupełnianiu niedoborów hormonów płciowych: estrogenu i progesteronu, co pozwala kobietom łagodniej przeżyć okres przekwitania – pozytywnie wpływa na samopoczucie, niweluje uderzenia gorąca, chroni przed osteoporozą, zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera, a także ułatwia współżycie seksualne.

HZT niesie ze sobą wymierne korzyści, może jednak powodować działania niepożądane, takie jak: nieregularne miesiączkowanie, nudności, wzdęcia, problemy z cerą oraz suchość pochwy. Leczenie może też przyspieszyć ujawnienie się raka piersi, dlatego nie jest zalecane dla kobiet należących do grupy ryzyka. Należy informować lekarza o dolegliwościach, które wystąpiły w trakcie terapii. Panie poddające się leczeniu powinny również regularnie wykonywać badania krwi, mammografię i cytologię.

Alternatywą dla kobiet, które nie mogą stosować HZT, są fitohormony. Wprawdzie nie mają one działań niepożądanych, jednakże są mniej skuteczne niż hormony syntetyczne. Estrogeny roślinne można znaleźć w soi, fasoli meksykańskiej i czerwonym winie.

Wiele kobiet wzmaga się przed terapią hormonalną w obawie przed otyłością, tymczasem leczenie powoduje jedynie nieznaczny wzrost masy ciała (w granicach 1 – 2 kg). Skłonność do nadwagi w okresie przekwitania ma związek ze zmianą zapotrzebowania organizmu na kalorie – należy wówczas zmienić nawyki żywieniowe. Otyłe kobiety nie powinny rezygnować z terapii – dawka hormonów zostanie dobrana specjalnie z myślą o kontrolowaniu wagi.

Należy też pamiętać, że HZT nie chroni przed niechcianą ciążą. Dlatego panie, które nie planują potomstwa, powinny stosować antykoncepcję.

Zobacz też: Raport: Menopauza – co powinnaś o niej wiedzieć?

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 8.06.2011/np

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA