Zalogowany jako: .   Wyloguj się

Jak usunięcie macicy wpływa na życie seksualne?

Zobacz artykuły na temat:operacjamacicaseksnarządy płciowe
Anna Gąsiewska
Lekarz medycyny
„Czy będę mogła uprawiać seks po usunięciu macicy?”. To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, przygotowujących się do zabiegu histerektomii. Odpowiedź brzmi : tak, tak i jeszcze raz tak! Co więcej, często życie seksualne po operacji ulega zdecydowanej poprawie.

Joga

Usunięcie macicy nie jest przeciwwskazaniem do aktywności seksualnej/ fot. Shutterstock

Histerektomia to termin medyczny, określający procedurę chirurgicznego usunięcia macicy. Jest to obecnie jeden z najczęstszych zabiegów operacyjnych wykonywanych u kobiet w krajach zachodnich. Wskazań do tego typu operacji jest wiele. Do najczęstszych z nich należą nowotwory złośliwe (np. rak szyjki macicy), nowotwory łagodne (np. mięśniaki) oraz krwawienia z macicy. Warto pamiętać, że histerektomia to procedura nieodwracalna. Pozbawia kobietę miesiączek i możliwości zajścia w ciążę.

Polecamy: Co to jest rak szyjki macicy?

Dość często problemy ze współżyciem wynikają z choroby, która jest wskazaniem do histerektomii. W tych sytuacjach po operacji dochodzi do poprawy jakości życia seksualnego, gdyż została usunięta przyczyna kłopotów w tym zakresie. Jednak nie wszystko po zabiegu jest takie samo. Kobietę może zaskoczyć brak odczuwanych w czasie orgazmu skurczów macicy. Jest to naturalnym efektem usunięcia tego narządu. Dla większości kobiet histerektomia nie wiąże się jednak ze zmniejszeniem satysfakcji ze współżycia.

Od operacji przezpochwowego usunięcia macicy do czasu całkowitego zagojenia ran pooperacyjnych mija najczęściej około 6 tygodni. Warto więc poczekać około 3 tygodni, zanim zdecydujemy się na powrót do aktywności seksualnej. Pierwsze stosunki mogą wiązać się z uczuciem dyskomfortu, jednak dolegliwości te z czasem ustępują.

U niektórych kobiet, oprócz histerektomii, czasami trzeba też usunąć jajniki. Po tego typu procedurze konieczne jest przyjmowanie leków hormonalnych. Jeśli terapia ta nie jest odpowiednio prowadzona, dochodzi do spadku libido, czyli po prostu ochoty na seks. Może się pojawić również suchość pochwy, która wywołuje nieprzyjemne uczucie tarcia podczas współżycia. Pomogą wtedy lubrykanty, czyli środki dostępne w aptekach bez recepty, które sztucznie nawilżają śluzówki pochwy.

Polecamy: Hormony a seks

W szczególnych sytuacjach usunięcie macicy wiąże się z koniecznością skrócenia pochwy. Wywołuje to pewne problemy, z którymi można sobie poradzić poprzez odpowiednią pozycję seksualną. Najlepszym rozwiązaniem jest pozycja, kiedy kobieta znajduje się na górze partnera, może wówczas kontrolować głębokość i kąt penetracji.

Problem z powrotem do życia seksualnego po histerektomii najczęściej nie wynika ze zmian w anatomii, ale z braku pogodzenia się z nową sytuacją, która bywa interpretowana jako utrata kobiecości. Należy pamiętać, że kobiecość to przede wszystkim osobowość, więc żaden zabieg chirurgiczny nie może nikogo jej pozbawić.


Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Kuchnia Anny Jurksztowicz: surówka z kapusty

Chcesz skomentować artykuł? lub wypowiedz się jako gość:

Autor:
Komentarz:
Liczba komentarzy: 261
dodano: 23:20 2016-03-31 przez: ~gość (185.114.*.*)
Jestem trzy lata po amputacji trzonu, jajniki i szyjka pozostawione. Suchości pochwy nie mam, nawilżenie nadal duże, ale orgazmy gorzej jakości,mniej intensywne.
dodano: 00:55 2016-03-23 przez: ~gość (37.47.*.*)
Jestem 10 lat po operacji usunięcia macicy trzonu i jajniki szyjka została. MAM 54 lat od początku biorę HTZ w plastrach. Seks super nie mam suchości orgazmy nawet wielokrotne.Juz nie ma obaw o ciążę. Czuję się świetnie.
dodano: 22:51 2016-03-20 przez: ~gość (66.102.*.*)
Jestem 5 miesięcy oo operacji ( amputacja nadszyjkowa) no cóż. Seks jest zdecydowanie gorszy. Suchość pochwy, wrażenie zdecydowanej wąskości co skutkuje poczatkowym bolem podczas stosunku. Mąż bardzo sie stara. W dalszym ciagu pozycje klasyczne sa niedostepne z powodu bólu. Czy tez tak macie? Rana zagojona swietnie. Za rok bedzie ledwo widoczna.
 

Zobacz także:

 
 
Zamów darmowy newsletter