Kiedy odchudzanie nie jest wskazane?

Kiedy odchudzanie nie jest wskazane?
Diety atakują nas z każdej strony. Kult pięknego i przede wszystkim wychudzonego ciała odbija piętno na naszych umysłach. Czy odchudzanie zawsze jest wskazane?
/ 22.12.2010 11:15
Kiedy odchudzanie nie jest wskazane?

Usilnie dążymy do tego, by sprostać wymaganiom stawianym przez modelki uśmiechające się do nas z reklam. Niestety, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nie zawsze dieta jest wskazana.

Kto nie może?

Podejmowanie prób odchudzania nie powinno mieć miejsca w przypadku osób o prawidłowej masie ciała. Niedowaga jest równie groźna, jak i nadwaga. Jeśli stosujemy dietę (zwłaszcza taką, która nie była konsultowana z lekarzem/dietetykiem), większe jest ryzyko wystąpienia niedoborów składników odżywczych, witamin, składników mineralnych. To wszystko przekłada się np. na obniżenie odporności czy rozregulowanie układu hormonalnego.

Małe dzieci

Do momentu zakończenia okresu dojrzewania, dzieci i młodzież nie powinny stosować drastycznych diet odchudzających, gdyż może to negatywnie wpłynąć na ich rozwój. Ponadto może obniżać zdolność do podejmowania wysiłku intelektualnego i fizycznego.

Sprawdź: Od czego zacząć walkę z nadwagą?

Decyzji o zmniejszeniu dziennej dawki kalorii nie można podejmować samodzielnie. Wszystkie działania należy konsultować z personelem medycznych (lekarzem/dietetykiem), który oceni skalę problemu, jego przyczyny i ewentualne możliwości rozwiązania. 

Czasem przy niewielkiej nadwadze wystarczy jedynie zwiększenie aktywności fizycznej, uregulowanie pór posiłków i unikanie kalorycznej żywności, tak lubianej przez dzieci i młodzież (słodyczy, fast-food’ów, tłustych przekąsek, słodzonych napojów).
Dzieci w tym wypadku często po prostu wyrastają z nadmiaru kilogramów. Inaczej wygląda sprawa, gdy masa ciała dziecka odpowiada otyłości patologicznej.

Kobiety ciężarne i karmiące

Okres ciąży i laktacji to szczególny moment w życiu każdej kobiety. Diety nie są wtedy wskazane, gdyż mogłoby to narażać płód, a następnie niemowlę, na niedobory pokarmowe czy niedożywienie. Laktacja to także moment, który kobieta powinna przeznaczyć na regenerację ciała po przebytej ciąży i porodzie. Najlepiej, jeśli odchudzanie po zakończeniu karmienia, matka będzie stosowała pod okiem dietetyka. 

W czasie laktacji organizm zużywa dodatkowe nakłady energii na „wytwarzanie” mleka w specjalnie wyspecjalizowanych do tego celu gruczołach, przez co część kobiet odnotowuje samoistny spadek masy ciała, gdy podtrzymywane zostaje karmienie naturalne.

Osoby chore

Osoby cierpiące na choroby o wyniszczającym organizm przebiegu również nie powinny podejmować odchudzania. Energia i składniki odżywcze są niezbędne do walki o zdrowie.

Polecamy: Spal kalorie krok po kroku

Niektóre dziewczęta zgłaszają lekarzom zanik miesiączki, problemy z wypadającymi włosami, cerą, łamliwymi paznokciami. Jest to alarmujące. Takie nastolatki powinny zwracać uwagę rodziców, gdyż wiele z nich potajemnie podejmuje próby odchudzania, pomimo skrajnego wyniszczenia organizmu. Zachowania takie mogą być także przejawem zaburzeń odżywiania.

Redakcja poleca

REKLAMA